Livet i trætoppene

Facebookmail

Den første aktivitet, vi skulle stifte bekendtskab med ved TrollAktiv, var klatrebanen eller rettere klatrebanerne, for der var hele fem ruter, som alle snoede sig rundt i trætoppene omkring TrollAktivs center. Spændingen var stor, for vi havde allerede iagttaget adskillige andre forsøge sig i halsbrækkende manøvrer og lyttet til angstens skrig, når sikringen greb dem. Iført klatresele og hjelm gennemgik vi sikkerhedsinstruktionen og startede derefter ydmygt ud på den letteste af de fem ruter gennem trætoppene. Der opstod hurtigt spredning i gruppe, idet Jakob gik på udfordringerne, som om han aldrig havde lavet andet og tilsyneladende var blottet for angst, mens andre modvilligt prøvede at følge med og endelig andre åbenlyst var uden for komfortzonen. 

Mads og Jakob på klatrebanen

 

I en af de mange svævebaner på klatrebanen

Små tre timer senere kastede en udvalgt del af familien sig ud fra den sorte rutes fritfaldsplatform og svævede yndefuldt, men udmattede mod jorden. Jeg vil holde mig for fin til at nævne navne, men blot konstatere at det var en relativt skræmmende oplevelse for de få!

Uanset angstniveau og hvilke baner vi hver især gennemførte, var der enighed om, at det var en fantastisk oplevelse, så fantastisk at vi faktisk var på klatrebanen endnu engang senere på ugen.

Dette er en del af en samlet turberetning. Du kan læse de øvrige dele og se flere billeder på www.tranumthomsen.dk.